O nás


Něco málo z historie Veselé muziky z Nových Hradů.


Kapelu v roce 1968 založil novohradský lidový učitel hudby pan Josef Placer, původní název této dechové hudby byl podle domovského sídla Nových Hradů v jižních Čechách "HRADEČANKA". Josef Placer se narodil 19.3.1915 v Lipí u Českých Budějovic a zemřel 23.12.1981. Je pochován na městském hřbitově v Nových Hradech. Byl vojenským muzikantem, hrál na baskřídlovku, trombon a chromatickou harmoniku. Po ukončení angažmá ve vojenských kapelách byl zaměstnán jako skladník ve strojní traktorové stanici v Nových Hradech a dále jako strážný na strážním domku ČSD na vlakovém nádraží Nové Hrady. Již při těchto zaměstnáních začal v roce 1950 vyučovat hru na hudební nástroje. Mezi první žáky pana Josefa Placera patřili Bedřich Zákostelecký a Roman Roule z Nových Hradů, Josef Tampír z Jakule a Jiří Kříha z Petříkova, kteří se učili hře na akordeon. Tato čtyřka byla i prvním souborem akordeonů pana Placera. 

Josef Placer byl zapáleným a obětavým kantorem, za svou učitelskou kariéru učil více než 100 žáků. Vychoval mnoho dnešních profesionálů, mezi které patří Bedřich Zákostelecký, Anna Princová, Jiří Lechner, Milan Srb, Václav Janeček, Pavel Heidinger a další. Jeho předností bylo umění zaujmout děti při výuce, vybudovat v nich lásku k hudbě a kolektivnímu hraní a umění rozpoznat talenty, které dále doporučil k dalšímu studiu na konzervatoři nebo vojenské hudební škole. Založil a vedl několik dětských akordeonových a dechových souborů. Působil pod Osvětovou besedou v Nových Hradech, dále pod Osvětovou besedou Petříkov, Osvětovou besedou Strážkovice, svou učitelskou kariéru zakončil v bývalém Domu kultury ROH v Českých Budějovicích (dnešní Metropol). 

V roce 1968 založil dechovou hudbu Hradečanka. Zřizovatelem tehdejší Hradečanky byla Osvětová beseda Nové Hrady, a i její členové z novohradska většinou pocházeli. Prvním kapelníkem Hradečanky byl Jindřich Filek. Postupem času se v kapele muzikanti střídali, pozici kapelníka dále zastávali Jaroslav Froulík, Miroslav Lechner, Jan Hadrava, František Král a Miroslav Dvořák.

Ještě v předrevolučním období v roce 1989 se původní Hradečanka pod vedením Františka Krále rozhodla změnit zřizovatele a přešla pod Osvětovou besedu Borovany. Se změnou sídla následovala i změna názvu, z Hradečanky se stala "Veselá muzika". Po otevření hranic začala Veselá muzika často jezdit koncertovat do Rakouska a Německa.

V roce 1994 vznikly první nahrávky v českobudějovickém rozhlasu, které pro Veselou muziku upravil hudební skladatel Jiří Drobílek. Od roku 1995 zřizovatele dechová hudba Veselá muzika nemá a svoji činnost si od této doby organizuje ve vlastní režii za výrazné podpory sponzorů a příznivců, kteří napomáhají udržovat a dále rozvíjet dobré jméno této kapely a lidové kultury obecně.

V dubnu 1999 Veselá muzika natočila v českobudějovickém studiu svůj první hudební nosič ve spolupráci s hudebním vydavatelstvím TONUS Čáslav. Nejúspěšnější skladbou z tohoto CD s názvem "Veselá muzika z jižních Čech" se stal slowrock "Vězeňský pláč".

V roce 2001 se kapelníkem stává Josef Vochoska z Nových Hradů, jehož učitelem byl právě zakladatel této dechové hudby pan Josef Placer. Funkci kapelníka převzal též od novohradského rodáka, trumpetisty a dnešního úspěšného podnikatele Miroslava Dvořáka. Josef Vochoska mimo pravidelné vystupování a koncertování začal připravovat podklady pro natočení dalších hudebních nosičů a kapelu postupně profesionalizoval.

Na vydání druhého hudebního nosiče se dechová hudba Veselá muzika rozhodla spolupracovat s hudebním vydavatelstvím AKon pana Antonína Koníčka z Uherského Hradiště. Samotné natáčení se uskutečnilo v březnu 2003 ve studiu Jaromíra Rajchmana v Dolních Bojanovicích. Tímto druhým hudebním nosičem s názvem "Novohradská romance", kde se prolínají písně Marie Filipové, Františka Opelky, ale třeba i Zimní růže Josefa Hotového nebo krásný text Jaroslava Hájka v písni Svět se točí dál, se dechová hudba Veselá muzika vrací do místa svého založení Nových Hradů.

Třetí hudební nosič nazvaný "Zimní pohádka" byl natočen opět ve spolupráci s hudebním vydavatelstvím AKon v říjnu 2005 v novém studiu Jaromíra Rajchmana v Dolních Bojanovicích. Na tomto hudebním nosiči se střídají písně nové a zlidovělé populární skladby.

Čtvrtý hudební nosič nese název "Veselá muzika a hosté", natáčel se ve stejném studiu v únoru 2010. Název "Veselá muzika a hosté" byl zvolen proto, že na něm spolu se členy Veselé muziky spolupracoval jeden z nejlepších trumpetistů současné doby Vlado Kumpan. Jednak jako dirigent při natáčení a též jako muzikant v sólové orchestrální skladbě "After all" a v bonusové nově upravené skladbě "Vězeňský pláč". Dalšími hosty byli sourozenci Zdeněk a Božena Baťkovi, kteří patří k dlouholetým stálicím moravského zpěvu a zpěvák novohradské hudební skupiny "Hyalit" Dalibor Doubek.

Zatím poslední pátý hudební nosič Veselá muzika natočila v českobudějovickém hudebním studiu Českého rozhlasu v roce 2014 a vydala v hudebním vydavatelství Česká muzika spol. s r.o. Dubné. Tento nosič nese název "Číše letí k výšinám" a jeho součástí je i DVD natočené v interiérech studia TV Šlágr.

Veselá muzika v současné době prošla zásadní změnou v obsazení kapely a posluchači se mohou těšit na zbrusu nové úpravy našich písní. Zajímavostí a předností kapely zůstává, že má natočeno 22 vlastních autorských skladeb, jako například: Novohradská romance, Šumavské tango, Ve Stropnici na návsi, Vzpomínka na domov, Bílá kopretina, Přiletěly vlaštovičky, Bílá kaplička a další. Na svých vystoupeních kromě vlastních skladeb hrajeme dále jihočeské lidovky, českou klasiku a upravené taneční skladby.

Zpěváky Veselé muziky jsou Helena Pilbauerová, Simona Vochosková a Michal Kudrna.

Za novohradskou Veselou muziku,

Josef Vochoska, kapelník